سبدگردان پیشرفت و توسعه صبا

الف) بدون ریسک

دارایی بدون ریسک، دارایی است که بازده آتی مشخصی داشته باشد و عملاً هیچ امکانی برای ضرر و زیان وجود نداشته باشد. اوراق و اسناد خزانه دولتی معمولاً به پشتوانه‌ی تضمینی که دولت برای آن‌ها در نظر گرفته، بدون ریسک تلقی می‌شوند. لازم به ذکر است که این نوع دارایی‌ها در مقابل ضرر و زیان اسمی تضمین شده‌اند، نه در برابر کاهش قدرت خرید.


ب) متناسب با تورم

به منظور کسب بازدهی لازم برای پوشش تورم و در عین حال مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری، تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مختلط گزینه‌ای است که با ترکیب اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرتفویی متنوع از سهم‌های بنیادی به دنبال دستیابی به اهداف مذکور می‌باشد. در این ابزار سرمایه‌گذاری، وزن دارایی سهام صندوق بین 40 تا 60 درصد متغیر و تحت اختیار مدیر صندوق خواهد بود. این ویژگی به مدیر صندوق اجازه می‌دهد که در دوران رونق بازار سهام، وزن بیشتری از پورتفوی صندوق را به سهام اختصاص داده و در مقابل در دوران اصلاح یا رکود بازار سهام، وزن بیشتر پورتفوی را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص دهد.


ج) اختصاصی

در این روش برای هر فرد متناسب با ریسک‌پذیری و موقعیت فرد، سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. سنجش ریسک پذیری سرمایه‏‌گذار توسط تحلیلگر شرکت با کمک سؤالاتی استاندارد از شخص سرمایه‌گذار پیرامون وضعیت درآمدی و هزینه‌ وی، هدف شخص از سرمایه‌گذاری و مواردی از این دست صورت می‌پذیرد. سرمایه‌گذار مختار است که نتیجه ارزیابی سطح ریسک پذیری را بپذیرد یا خیر، در نهایت پس از توافق طرفین بر روی نتیجه، پرتفوی مناسب سرمایه‌گذار تشکیل می‌‏شود.