معرفی صندوق جسورانه پیشرفت :

صندوق جسورانه چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

 

کسب و کارهای نوپا و جدید برای شروع به کار و تامین هزینه فعالیت‌های خود نمی‌توانند از تسهیلات بانک‌ها و نهادهای مالی استفاده کنند. چون هنوز به اندازه کافی اعتبار و سرمایه ندارند و برای پیشبرد فعالیت های خود نیاز به سرمایه دارند. صندوق‌ جسورانه نوعی صندوق سرمایه گذاری است که درباره کسب و کارهای جدید و نوپا تحقیق می‌کند. بعد از ارزیابی شرایط و موقعیت این کسب و کارها، سرمایه مورد نیاز کسب و کارها و یا استارت‌آپ‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهد.

تعریف صندوق جسورانه

صندوق جسورانه به انگلیسی (Venture Capital Fund) نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک (mutual fund) است که پول را از سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در کسب و کارهای نوپا را دارند جمع آوری نموده و با سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای نوپای کوچک و متوسط که پتانسیل رشد بالایی دارند با ایجاد پرتفوی مدیریت می‌کند.
صندوق‌های جسورانه بازدهی بالایی دارند. چون مثلا به عنوان یک کسب و کار آنلاین نوپا در صورتی که راه درستی را انتخاب کرده باشد سریع رشد می‌کند. پس طبیعی است که سرمایه‌گذار را هم به سود خوبی می‌رساند. اما در نقطه مقابل، این سرمایه گذاری می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد. چون به همان نسبت ممکن است پروژه شکست بخورد و سرمایه گذار هم ضرر کند.

ترکیب دارایی صندوق جسورانه چگونه است؟

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه معمولا بین 50 تا 60 درصد دارایی خود را روی سهام پروژه‌های نوپا سرمایه گذاری می‌کنند. مابقی سرمایه‌شان نیز در اوراق با درآمد ثابت و یا سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود.
در زیر نمودار یک نمونه از ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری جسورانه آورده شده است:

 

صندوق جسورانه مناسب چه افرادی است؟

همانطور که از نام این نوع صندوق مشخص است جسارت و ریسک پذیری بالایی برای شروع و سرمایه گذاری در آن‌ها نیاز است. مشتری اصلی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های بیمه، افراد ثروتمند و یا نهادها و موسسات مالی هستند. چون میزان ریسک پذیری این صندوق‌ها بسیار بالاست بعضی از صندوق های جسورانه برای ورود افراد حقیقی به این بازار حداقل سرمایه مشخص می‌کنند. مثلا در اساسنامه صندوق جسورانه آرمان آتی آمده است تنها افراد حقیقی دارای حداقل 500 میلیون تومان سرمایه می‌توانند در این صندوق سرمایه گذاری کنند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری جسورانه چیست؟

در حال حاضر بزرگترین شرکت‌های جهان در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند به دلیل ظرفیت بالای این بازار، رشد کسب و کارهای این حوزه خیلی سریع است. یک ایده خوب که بتواند نیاز مردم را به درستی ارزیابی کند و پاسخ مناسبی برای نیاز مردم داشته باشد در مدت کوتاهی می‌تواند بازخورد بسیار بالایی داشته باشد.
صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه روی یک یا چند پروژه نوپا سرمایه گذاری می‌کنند تا میزان ریسک پذیری سرمایه گذاری را کنترل کنند. به همین دلیل معمولا میزان سوددهی این صندوق‌ها متوسط و یا بالاست. همچنین با سرمایه گذاری در این صندوق‌ها می‌توان به صورت مستقیم در روند تامین مالی برای آغاز فعالیت کسب و کارهای جدید سهیم شد.

ریسک‌ های صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه چیست؟

به همان نسبتی که سرمایه گذاری در صندوق‌های جسورانه می‌تواند جذاب و پر بازده باشد، ریسک پذیری بالایی نیز دارد. بعد از سرمایه گذاری در این صندوق ها نباید توقع بازگشت تمام و یا حتی نیمی از سرمایه را داشت چون هیچ تضمینی برای برگشت سرمایه وجود ندارد. سرمایه گذاری در یک کسب و کار نوپا بسیار ریسکی است و ممکن است نوسان بالایی داشته باشد. زیرا صندوق‌ جسورانه به امید کسب سود خوب معمولا سرمایه را در چندین کسب‌و‌کار نوپا و مخاطره‌پذیر سرمایه‌گذاری می‌کند که در مجموع و به طور متوازن بازده صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه متوسط یا بالا باشد.

تفاوت صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و پروژه ای در چیست؟

 

صندوق سرمایه گذاری پروژه و صندوق جسورانه هردو نوعی از صندوق‌های تامین مالی هستند. تفاوت اصلی صندوق‌ پروژه‌ای و صندوق سرمایه گذاری جسورانه در ترکیب دارایی آن‌هاست. در صندوق‌های سرمایه گذاری پروژه ای معمولا چیزی بیشتر از 90 درصد سرمایه روی پروژه مورد نظر سرمایه گذاری می‌شود در حالیکه در صندوق‌های جسورانه میزان سرمایه گذاری روی پروژه نوپا حداکثر 60 درصد است. این تفاوت ترکیب دارایی‌ها روی سیاست‌های صندوق و میزان ریسک پذیری و سوددهی آن‌ها تاثیر گذار است.
میزان ریسک پذیری صندوق‌ جسورانه نسبت به صندوق پروژه بیشتر است. در مقابل به همین نسبت میزان سوددهی صندوق‌های جسورانه نیز بالاتر است.
تفاوت دیگر صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه و پروژه‌ای در امکان سرمایه گذاری افراد حقیقی در این صندوق‌ها است. واحدهای سرمایه گذاری صندوق های جسورانه به دلیل ریسک بالا تنها توسط نهادهای مالی و افراد ثروتمند تهیه می‌شوند. در حالیکه برای سرمایه گذاری در صندوق های پروژه این شرط وجود ندارد و همه افراد می‌توانند در این نوع صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند.
تمام شرایط ثبت نام و مدارک مورد نیاز در وب سایت هر یک از صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه به صورت کامل قرار دارد. همچنین این صندوق‌ها به دلیل تمرکز بر سرمایه گذاری روی شرکت‌های نوپا با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک متفاوتند. تمامی کسب و کارهایی که سرمایه‌گذاری جسورانه دریافت می‌کنند، پتانسیل رشد و ریسک بالاتری نسبت به سایر صندوق‌ها دارند. بنابراین برای افق سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هستند.

چگونه در صندوق سرمایه گذاری جسورانه سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های جسورانه مشابه اغلب صندوق‌های سرمایه گذاری باید از طریق دفاتر مورد تایید این صندوق‌ها و یا وب سایت رسمی صندوق اقدام شود. بعضی از صندوق‌های جسورانه به صورت (ETF) و یا قابل معامله در بازار بورس فعالیت می‌کنند که برای سرمایه گذاری در آن ها نیاز به دریافت کد بورسی دارید.

نتیجه‌گیری

صندوق جسورانه نوعی از صندوق‌های تامین مالی است که با جذب سرمایه عمومی هزینه‌های چندین کسب و کار نوپا را تامین می‌کند. با این حال همان‌طور که از نام آن پیدا است این صندوق‌ها ریسک‌پذیری بالایی دارند زیرا سرمایه را در کسب و کارهایی سرمایه گذاری می‌کنند که تضمینی بر سود ده بودن یا نبودن آن‌ها وجود ندارد.

 
 • ما جهت بررسی سرمایه پذیری نیازمند دریافت اطلاعات از جانب شما می باشیم. اطلاعاتی که در فایل معرفی (پیچ تک) شرکت (استارت آپ) لازم است درج شود، به شرح زیر می باشد:
 • 1. معرفی موسسین و اعضای کلیدی تیم
 • 2.معرفی کسب و کار و محصولات (خدمات) آن
 • 3. جنبه نوآورانه کسب و کار (استارت آپ)
 • 4. تشریح اندازه بازار و بازار هدف کسب و کار
 • 5. تشریح اطلاعات رقبا و مزیت های رقابتی برای کسب و کار
 • 6. تشریح شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) کسب و کار مورد نظر و میزان رشد آنها از زمان آغاز به کار
 • 7. سرمایه مورد نیاز برای ادامه فعالیت
 • 8. مقدار (درصد) سهام کسب و کار (استارت آپ) خود که قصد واگذاری آن را دارید.
 • 9. سرمایه دریافتی را در چه بخش هایی می خواهید هزینه نمایید؟
 • 10. صورت های مالی چهار سال آتی شرکت (استارت آپ) پس از دریافت سرمایه از صندوق جسورانه
 • 11. صورت های مالی حسابرسی شده
 • 12. گواهی ثبت اختراع
 • 13. مجوزهای کسب شده فعالیت

 • فایل اطلاعات فوق را بصورت پی دی اف یا پاورپوینت در این صفحه بارگذاری کنید. این اطلاعات توسط کارگروه اجرایی صندوق جسورانه پیشرفت بررسی و در صورت تأیید اولیه طرح به کمیته سرمایه گذاری صندوق جسورانه ارسال می شود.
 • فرآیند بررسی طرح ها بصورت نمودار زیر می باشد: